The k8 school logo

Online Homeschooling Website

“Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift. That’s why we call it ‘The Present’.” – Eleanor Roosevelt

Multiplication Money Problems


Find the answers for the following Multiplication Money problems. Get your answers using your knowledge of 2, 3, 4 and 5 time tables. Don’t forget to type the ‘$’ (dollar sign) along with your money problems answer in order to get the correct answer e.g.- $17. Hit the ‘Check Answers’ button to get your answers corrected.

1

A gel pen costs $3. How much will it cost to buy 4 gel pens?

2

Jerry bought 5 chocolate muffins. Each cost $4. How much money did Jerry spend to buy the chocolate muffins?

3

Pam saves $2 per day. How much does she save in a week?

4

The price of a mango is $3. How much does it cost to buy 9 mangoes?

5

A packet of chips costs $2. Marry wants to buy 12 packets of chips. How much will it cost Marry to buy them?

6

Roger has 9 goldfish in his fish tank. He wants to sell them for $4 each. How much money will he get after selling his goldfish?

7

Mother bought 3 kilos of eggplants for $6 per kilo. How much did it cost mother to buy the eggplants?

8

A children's story book costs $5. Jamie bought 12 books for the school library. How much did he spend for the books?

9

Jane sold 12 packets of sweets on the St. Patrick's Day. If the price of one packet was $4, how much money did Jane earn by selling sweets?

10

The price of an adult ticket for the annual Country Show is $5. What is the cost of tickets for 7 adults?