The k8 school logo

Online Homeschooling Website

“When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace” – Jimi Hendrix

Multiplication Money Problems


Multiplication Money Problems: Find the answers for the following Multiplication Money problems. Hit the ‘Check Answers’ button to correct your answers.

Get your answers using your knowledge of 2, 3, 4 and 5 time tables.

Practise money problems, money word problems, multiplication word problems, math word problems, mixed operations. Click here to enjoy more 1st grade math practice exercises and activities.


{ "temp1settings": [{ "qtextcolor": "#000", "questiontype": "engsentence-1", "questioncolumns": "1" }], "temp1Description": [{ "questiondescription": "" }], "temp1Questions": [{ "textbefore": "A gel pen costs $3. How much will it cost to buy 4 gel pens? $ ", "answer": "12", "textafter": "" }, { "textbefore": "Jerry bought 5 chocolate muffins. Each cost $4. How much money did Jerry spend to buy the chocolate muffins? $ ", "answer": "20", "textafter": "" }, { "textbefore": "Pam saves $2 per day. How much does she save in a week? $ ", "answer": "14", "textafter": "" }, { "textbefore": "The price of a mango is $3. How much does it cost to buy 9 mangoes? $ ", "answer": "27", "textafter": "" }, { "textbefore": "A packet of chips costs $2. Marry wants to buy 12 packets of chips. How much will it cost Marry to buy them? $ ", "answer": "24", "textafter": "" }, { "textbefore": "Roger has 9 goldfish in his fish tank. He wants to sell them for $4 each. How much money will he get after selling his goldfish? $ ", "answer": "36", "textafter": "" }, { "textbefore": "Mother bought 3 kilos of eggplants for $6 per kilo. How much did it cost mother to buy the eggplants? $ ", "answer": "18", "textafter": "" }, { "textbefore": "A children's story book costs $5. Jamie bought 12 books for the school library. How much did he spend for the books? $ ", "answer": "60", "textafter": "" }, { "textbefore": "Jane sold 12 packets of sweets on the St. Patrick's Day. If the price of one packet was $4, how much money did Jane earn by selling sweets? $ ", "answer": "48", "textafter": "" }, { "textbefore": "The price of an adult ticket for the annual Country Show is $5. What is the cost of tickets for 7 adults? $ ", "answer": "35", "textafter": "" }] }