The k8 school logo

Free Worksheets, Lessons, Activities, Quizzes

FREE PDF Worksheets!!! All our online worksheets & quizzes are now downloadable & printable. Download all of them as FREE PDF worksheets or print them for FREE!

Money Word Problems Activity 2


Money Word Problems Activity 2: Read the following money word problems and find the answers.

Try Year 2 Word Problems Worksheets! Try all Word Problems Worksheets!

Money Word Problems Activity 2

Fill in the boxes and solve the money word problem sentences. Hit ‘Check Answer’ buttons to correct your answers. Click ‘Download/Print Worksheet’ button to download or print this worksheet. Click here to enjoy more 2nd grade math practice exercises and activities.

The following rules will help you to solve the money word problems.

Word Problem Rules:


{ "temp1settings": [{ "qtextcolor": "#000", "questiontype": "engsentence-1", "questioncolumns": "1" }], "temp1Description": [{ "questiondescription": "Money Word Problems Activity 2", "questionText":"Solve the following money word problems. Please show all of your work." }], "temp1Questions": [{ "textbefore": "Milly saved $7 on Monday. $2 each on Tuesday and Wednesday. How much did she save for the 3 days? $ ", "answer": "11", "textafter": "" }, { "textbefore": "A book costs $15. A pen costs $8. Amy bought 2 books and a pen. How much did she spend in all? $ ", "answer": "38", "textafter": "" }, { "textbefore": "Kelly had $60. She bought a skirt for $24 and gave $13 to her sister. How much money is left with her? $ ", "answer": "23", "textafter": "" }, { "textbefore": "Beth's mum gave her $6 and dad gave her $9. She divided the total amount equally among her 3 brother. How much money did each brother get? $ ", "answer": "5", "textafter": "" }, { "textbefore": "A piece of cake is $5. A cupcake is $7. Anna bought 2 pieces of cake and one cupcake. How much money did she spend in all? $ ", "answer": "17", "textafter": "" }, { "textbefore": "An adult ticket to the Village Circus is $6. A child ticket costs half of an adult ticket. Courtney's family has 2 adults and 5 chidren. How much do the tickets cost for Coutney's family? $ ", "answer": "27", "textafter": "" }, { "textbefore": "A goldfish costs $7 and a fighter fish costs $4. Tammy buys 5 goldfish and 9 fighter fish. How much do they cost in all? $ ", "answer": "71", "textafter": "" }, { "textbefore": "Sia buys a cap that costs $11. She has only $20 with her. She also buys a scarf for $5. How much balance does she have now? $ ", "answer": "4", "textafter": "" }, { "textbefore": "A lemon costs 20 cents. A lime costs 10 cents. Ashley bought 5 lemons and 3 limes. How much did they cost in all?", "answer": "130", "textafter": " cents" }, { "textbefore": "Mark spends $50 dollars to buy DVDs per month. If he gets $75 dollars as his pocket money per month, how much money is left with him? $", "answer": "25", "textafter": "" }] }